Anonimowy wniosek o informację publiczną (1)

Anonimowy wniosek o udostępnienie informacji publicznej jest czasem jedyną szansą na dostęp do takiej informacji gdy nie chcemy podawać swoich danych osobowych. Dlatego warto spróbować wysłać taki wniosek drogą mailową do urzędu, bez podawania swoich danych osobowych.
Ten sposób powinien się sprawdzić w przypadku dostępu do takich informacji które, powinny być opublikowane w biuletynie informacji publicznej a się tam do tej pory nie znalazły. Trudno powiedzieć dlaczego informacje w niektórych urzędach nie są publikowane na bieżąco ale z własnego doświadczenia wiem, że wysłanie maila o informacje, której nie można znaleźć w BIP powoduje, że urząd stara się pamiętać potem o publikowaniu na bieżącego tego typu informacji, wszystko jednak zależy od władz, czy mają problem wywiązywania się z obowiązku jawnego działania czy podchodzą do tematu poważnie.

Czasami, jednak się może zdążyć, że władzy nie spodoba się nasz anonimowy wniosek o udzielenie informacji publicznej, nie będą chciały udostępnić nam wnioskowanej informacji. W takiej sytuacji poproszą nas o podanie naszych danych, które będą potrzebne do wydania decyzji o odmowie udostępnienia informacji publicznej. Jeżeli nie odpowiemy na wezwanie urzędu i nie podamy danych, nasz wniosek nie będzie rozpatrywany.

W tym miejscu chciałbym przypomnieć, że jeżeli zależy Ci na jawności w Twoje gminie, możesz dołączyć się do grupy osób które wymieniają się wnioskami by nie wysyłać ich do swoich gmin 🙂 taki powiedzmy “łańcuszek” A>B>C>D>E > A…

Inicjatywa na rzecz jawności

Kwestia tego co mówi orzecznictwo sądów administracyjnych na temat anonimowych wniosków o inforamcję publiczną w drugim poście z tego tematu.

Dodaj komentarz